BORDER COLLIE - standard plemene

FCI standard Nr. 297/08.09. 1988/GB

Původ plemene Velká Británie

Klasifikace FCI : skupina 1, sekce 1- ovčáčtí psi

Celkový vzhled: Pes dobrých proporcí,jehož půvab a ladné rysy jsou v harmonii s dostatečnou tělesnou stavbou. Tato dokonalá vyváženost tělesných linií vytváří dojem, že je pes schopen podávat vytrvalé výkony. Sklon k robustnosti, nebo naopak k lehkosti je nežádoucí.

Charakteristika: Vytrvalý ovčácký pes k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelný.

Temperament: Živý, pozorný, poslušný a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.

Hlava a lebka: Lebka je dosti široká, týlní hrbol není vyznačen. Líce nejsou ani plné, ani zaoblené. Čenich se směrem k nosu zužuje, ,je středně krátký a silný. Hřbet nosu je zhruba stejně dlouhý jako lebka. Stop je velmi výrazný. Nos černý, u hnědých a čokoládově zbarvených jedinců smí být hnědý. U modrých psů by měl být břidlicové barvy. Dobře vyvinuté nosní dírky.

Oči: Posazené daleko od sebe, oválného tvaru, středně velké. Barva hnědá, jen u merle zbarvených psů mohou být jedno, nebo obě oči zcela, nebo částečně modré. Jemný, bystrý, pozorný a inteligentní výraz.

Uši: Středně velké a středně silné, nasazené dostatečně daleko od sebe. Jsou neseny vztyčeně, nebo polovztyčeně. Při naslouchání jsou výrazně pohyblivé.

Skus a zuby: Silné zuby a čelisti s dokonalým pravidelným a úplným skusem. To znamená, že řezáky horní čelisti těsně přesahují řezáky spodní čelisti, přičemž jsou vsazeny kolmo do čelisti.

Krk: Dobré délky, silný a svalnatý, mírně klenutý a rozšiřující se směrem k lopatkám.

Přední část těla: Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu rovnoběžné, zápěstí při pohledu z boku mírně šikmé. Kosti jsou pevné, ne však mohutné. Lopatky jsou uloženy vzad, lokty těsně přiléhají k tělu.

Trup: Atletického vzhledu s dobře klenutými žebry. Hrudník hluboký a poměrně široký. Bedra široká a svalnatá, ne však vystouplá. Tělo je mírně delší, než je výška v kohoutku.

Zadní část těla: Široká a svalnatá v profilu ladně přecházející k nasazení ocasu. Stehna dlouhá, silná a svalnatá, s dobře zaúhlenými kolenními klouby a silnými, hluboce uloženými hlezny. Od hlezna k zemi jsou zadní nohy stavěny ze silných, při pohledu zezadu, rovnoběžných kostí.

Tlapky: Oválného tvaru s vysokými polštářky, pevné a dobře stavěné. Prsty klenuté a těsně navzájem přiléhající. Drápy krátké a silné.

Ocas: Středně dlouhý, svým posledním obratlem dosahující minimálně k hleznu. Je nízko nasazený, dobře osrstěný, u špičky zatočený vzhůru. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad hřbetem.

Chůze/pohyb: Volný, plynulý a neúnavný. Tlapky má pes zdvíhat co nejméně, aby se mohl pohybovat plíživě a velmi rychle.

Srst: Uznávají se dvě varianty osrstění, středně dlouhé a krátké. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury, s měkkou a hustou podsadou, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (s výjimkou praporců) a pánevních končetinách od hlezen k zemi má být srst krátká a hladká.

Barva: Dovoleno je množství barev, přičemž nikdy nemá převládat bílá.

Velikost a hmotnost: Ideální výška je u psů 53cm, feny jsou o něco menší.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených požadavků musí být považována za vadu a posouzení její závažnosti musí být přímo úměrné stupni odchylky.

Poznámka: Psi mají mít dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

Schváleno Generálním shromážděním, konaným 23- 24.6.1987 v Jeruzalémě.